پنج نکته مهم در برنامه های وفاداری مبتنی بر موبایل

بر اساس گزارش های جهانی، در سالی که گذشت (2014) بیش از 29% خریدهای آنلاین از طریق گوشی های موبایل صورت گرفته است. مطمئناٌ این روند در سالی که پیش رو داریم، بیشتر هم خواهد شد! این اعداد و ارقام به خوبی نشان میدهند که، دیگر وقت آن شده است تا موبایل هم وارد بازی وفاداری شرکتها شود.

این روزها، موبایل به جزء جدانشدنی زندگی ما تبدیل شده است. تا به اینجا که پیش رفته ایم تعداد گوشیهای موبایل از جمعیت کنونی کره زمین بیشتر شده است! ایران عزیز خودمان نیز از این قائده مستثنی نبوده؛ تعداد تلفنهای همراه در ایران بیش از جمعیت کشور است و ایران با بیش از 70 میلیون نفر جمعیت، بیش از 100 میلیون سیمکارت ثبت شده دارد. بر اساس گزارش های جهانی، در سالی که گذشت (2014) بیش از 29% خریدهای آنلاین از طریق گوشی های موبایل صورت گرفته است. مطمئناٌ این روند در سالی که پیش رو داریم، بیشتر هم خواهد شد! این اعداد و ارقام به خوبی نشان میدهند که، دیگر وقت آن شده است تا موبایل هم وارد بازی وفاداری شرکتها شود.
وفاداری موبایلی دقیقاٌ یعنی چه؟ اگر این سوال را از من بپرسید، به شما خواهم گفت که تعریف دقیق، بستگی به این دارد که شما چه میفروشید؟ کالا یا خدمت؟ مشتریان شما عموماٌ چه افرادی هستند؟ و اینکه، شما به عنوان یک شرکت، میخواهید چه نوع ارتباطی با مشتریان خود داشته باشید؟ اما بسیاری از کارشناسان وفاداری، اینگونه جواب میدهند که: "برنامه وفاداری مبتنی بر موبایل، خلق یک راه ارتباطی جدید با مشتری است که به ارزشمند شدن برند شرکت کمک بسیاری میکند."
در این نوشتار، به 5 نکته کلیدی که برای اجرای وفاداری مبتنی بر موبایل ضروری است، میپردازیم:


1- ارائه دسترسی کامل موبایلی به تمام ابعاد برنامه وفاداری
حداقل کاری که باید انجام دهید این است که، به مشتریان اجازه دهید تا خودشان مدیریت برنامهشان را بهدست گیرند، یعنی از طریق گوشی موبایلشان بتوانند ثبت نام کنند، از میزان امتیازاتشان، نحوه جمع آوری آنها، خرید کردن و فرصتهای تخفیفی پیش رو با خبر شوند، بتوانند از آنها به خوبی استفاده کنند و مهم تر از همه اینها، لذت ببرند. بله! لذت بردن نکته طلایی در این شیوه وفاداری است؛ که متأسفانه با وجود سادگی بسیار، هنوز هم که هنوز است، بسیاری از برندهای مطرح به آن توجه نکردهاند! اگر مشتریان نسبت به برنامه وفاداری نصب شده بر روی گوشی موبایلشان حس کارایی داشته باشند، و از بازی کردن با آن، بله! بازی کردن! لذت ببرند، به جد می گویم که شما تا نیمی از راه را رفتهاید. مشتریان این روزها توقع دارند تا برنامه ای ارزشمند با قابلیتهای شخصی سازی (یعنی خلق برنامه مختص مشتری) را در هر مکان و هر زمانی در اختیار داشته باشند. برنامه را جوری طراحی کنید تا هر مشتری این تصور را داشته باشد که این برنامه تنها مختص به اوست. از اینها گذشته، اعضای باشگاه مشتریان شما، میبایست به راحتی بتوانند از کدها و کوپن های تخفیف خود استفاده کنند، نه اینکه مجبور شوند از آن پرینت تهیه کرده و یا حضوری به فروشگاه مراجعه کنند. پا را از این فراتر میگذاریم، اجازه بدهید تا اعضای باشگاهتان تخفیفهای خود را در زنجیره حسابهای وفاداریشان ذخیره کنند تا هر زمان که دوست داشتند استفاده کنند.


2- گزینه "موقعیت مکانی" را در برنامه بگنجانید و به مشتریان خود امتیاز دهید
گاهی پیش می آید، برندهایی که در سطح شهر فروشگاههای متعددی دارند، به گوشی های همراه مشتریان خود به چشم دشمن نگاه میکنند. و تصورشان هم بر این است، تا زمانی که مشتریان بتوانند کالای مورد نظر خود را از طریق چرخ زدن در اینترنت پیدا و خریداری کنند، دیگر کسی به سراغ فروشگاههای سطح شهر نمی آید، و یا حداقل میزان فروششان کاهش می یابد. اما بازاریابان حرفهای و زرنگ با استفاده به جا از برنامه های وفاداری، گوشی موبایل را به فرصتی جدید برای فروش بیشتر بدل کرده و مشتریان خود را نیز به وجد میآورند! فرض کنید شما، یکی از اعضای باشگاه مشتریان برند الف هستید، موقعیت مکانی شما خیابان ولیعصر گزارش شده است، در همان زمانی که مشغول پیاده روی هستید، پیامی دریافت میکنید: مشتری عزیز، شما در نزدیکی فروشگاه ما هستید. در صورتی که به ما سر زده و از ما خرید داشته باشید مشمول طرح تخفیف مکانی ما خواهید شد. و این دقیقاٌ همان کاری است که برند سفورا، یک برند مطرح در فروش لوازم آرایشی-بهداشتی برای مشتریان وفادار خود انجام میدهد.
از موقعیت مکانی مشتری خود نهایت استفاده را ببرید. به مشتریان خود فقط کالاهای خود را ارائه ندهید. آنها را به یک فنجان قهوه داغ در نزدیک ترین کافی شاپ دعوت کنید و ببینید که مشتری شما چه لذتی از وفادار بودن میبرد! حتماً امتحان کنید!


3- تعامل بیشتر با استفاده از تبلیغات موبایلی
شما میخواهید که مشتریان بیشتر با شما در اتباط باشند؟ چه در فروشگاهها، یا پشت میز کار، یا حتی در خانه؟ خوب، به موبایلشان اهمیت بدهید! اگر در حال طراحی برنامه موبایلی جدیدی برای مشتریان خود هستید توجه داشته باشید، به مشتریانی که برنامه را روی گوشی موبایلشان نصب میکنند، امتیاز بیشتری بدهید؛ به آنهایی که از طریق موبایل از شما خرید میکنند تخفیف بیشتری دهید. و یا در مدتی محدود تخفیفاتی باورنکردنی برای مشتریان وفادار اما موبایلی خود در نظر بگیرید. کافیست مشتریان خود را به کسب امتیاز از این راه ترغیب کنید.


4- ادغام پاداش وفاداری با تجربه موبایلی مشتریان
مؤثرترین برنامه های وفاداری عموماٌ بر اساس میزان خرید به اعضای باشگاه مشتریان امتیاز میدهند؛ اما امتیازدهی در موبایل اندکی متفاوت است. در این مورد، مدیران باشگاه مشتریان بر اساس تعداد پستها در شبکه های مجازی و پسندیدن یا به قول امروزی ها لایک کردن تصاویر و نوشته های شرکت در صفحات فیس بوک، اینستاگرام و...، به مشتریان وفادار خود امتیاز میدهند!
ذکر این مطلب خالی از لطف نخواهد بود، از آنجا که بیشتر مشتریان موبایلی، قبل از خرید، به سایت اینترنتی سر زده و بعد از بررسی همه جانبه اقدام به خرید میکنند؛ توجه به گزینه " افزودن به لیست علاقه مندی ها" و امتیاز دادن به مشتریان بر اساس علاقه مندی هایشان، میتواند ارتباط بین شرکت و مشتری را بهبود ببخشد. از این راه شرکت و باشگاه مشتریان آن میتواند امتیازات ویژهای را برای علاقه مندان گروه خاصی از محصولات در نظر بگیرند، مطمئن باشید که مشتریان هم راضی خواهند بود.


5- استفاده از داده های وفاداری موبایلی برای شکل گیری نگاهی یکپارچه به مشتری
شاید بزرگترین مزیت یک باشگاه مشتریان موبایلی، زمانی باشد که مشتریان به تطبیق خودشان با برنامه های وفاداری شرکت اختصاص میدهند! مشتریان دوست دارند تا آنجا که ممکن است از مزایای موجود در باشگاه نهایت استفاده را ببرند؛ اینجاست که زوایای پنهان دید خود را بروز میدهند و این فرصت مناسبی برای بازاریابان شرکت است تا تمام جنبه های رفتار مشتری را در کانال های ارتباطی بررسی کنند و به اطلاعات جامع و یکپارچه ای از روانشناسی رفتار مصرف کننده دست پیدا کنند. مطمئن باشید که این اطلاعات به شرکتها فرصت خلق پیشنهادات جذابتر و مشتری پسندتر را میدهد. این را به خاطر بسپارید که وفاداری مبتنی بر موبایل، پلی حیاتی میان دنیای آنلاین اطلاعات و ذهن مشتریان است. و اگر شرکتی موبایل را جزء برنامه وفاداری خود نداند، فرصت بزرگی را از دست داده است. 

پرداخت یار, درگاه پرداخت, پرداخت موبایلی, پرداخت اینترنتی, درگاه واسط, درگاه پرداخت اینترنتی