حراج و تخفیف ؛ روشی قدیمی و تکراری

برندها و فروشگاههای ایرانی تنها خود را ملزم به تقلید کورکورانه از تاکتیک کوتاه مدت ارائه تخفیف و برگزاری حراج فوق العاده، جهت باقی ماندن در گردونه رقابت و جذب مشتریان می دانند. آیا تا به حال شده است که مدیران این کسب و کارها به محاسبه نتایج حاصل از این تاکتیک بازاریابی و مزایا و معایب آن بپردازند.

این روزها وقتی از خیایانهای شهر عبور می کنید و به ویترین مغازه ها نگاه می کنید، بیشترین موضوعی که جلب توجه میکند، نصب تابلوی حراج و فروش فوق العاده پشت شیشه اکثر مغازه های شهر است.

حراج تا 70 درصد ...

30 تا 50 درصد تخفیف روی کلیه اجناس ...

حراج واقعی ...

بزرگترین حراج فصل ...

20 درصد تخفیف + 15 درصد هدیه ...ف

انواع و اقسام تابلوهای رنگارنگ حراج به زبان فارسی و انگلیسی سعی در جذب مشتریان دارند.

نمیدانم چرا برندها و فروشگاههای ایرانی تنها خود را ملزم به تقلید کورکورانه از تاکتیک کوتاه مدت ارائه تخفیف و برگزاری حراج فوق العاده، جهت باقی ماندن در گردونه رقابت و جذب مشتریان می دانند. آیا تا به حال شده است که مدیران این کسب و کارها به محاسبه نتایج حاصل از این تاکتیک بازاریابی و مزایا و معایب آن بپردازند.

سال به سال می گذرد و هر سال این تاکتیک قدیمی بدون هیچگونه نوآوری دوباره اجرا می شود و اینقدر این بازی برای مشتریان ایرانی تکراری شده است که دیگر توان ایجاد انگیزه در آنها را ندارد.

در این نوشتار به صورت مختصر چند نکته اساسی پیرامون تاکتیک برگزاری حراج فوق العاده و ارائه تخفیفهای بالا به صورت عمومی به همه مشتریان را با مدیران برندها و فروشگاههای شهر در میان خواهم گذاشت:

تخفیف کورکورانه: آیا برگزاری حراج فوق العاده به صورت عمومی سبب ایجاد وفاداری در مشتریان برندها و فروشگاهها خواهد شد؟ برندها به هنگام برگزاری اینگونه حراجهای فصلی چه مزایا و امتیازاتی را برای مشتریان وفادار خود در نظر می گیرند؟ آیا ارائه تخفیف بالا به همه مشتریان سبب دلخوری مشتریان وفادار فروشگاهها نخواهد شد؟ چند درصد از مشتریانی که در ایام حراج از فروشگاه خرید می کنند، در مابقی ایام سال هم بابت خرید به فروشگاه مراجعه خواهند کرد؟
شناسایی مشتریان: تقریباً بخش زیادی از برندها و فروشگاههایی که اقدام به برگزاری حراج فوق العاده میکنند، از مزایای این فرصت بی نظیر جهت ساخت و تکمیل بانک اطلاعات مشتریان خود غافل هستند. به جرأت می توان گفت اگر از بسیاری از مدیران برندها و فروشگاههای شهر تهران بپرسید، آیا 100 مشتری برتر خود را می شناسید، جواب آنها منفی خواهد بود. برای یک فروشگاهی که سالانه حداقل 100 هزار نفر از آن خرید میکنند، واجب است حداقل یک بانک اطلاعاتی کامل از 30 هزار مشتری خود که در طول سال بیش از یکبار از آن خرید کرده اند را داشته باشد.
چه فرصتی بهتر از ایام حراج فوق العاده جهت تکمیل بانک اطلاعات مشتریان و شناسایی مشتریان وفادار و ...؟ مشتریان باید بپذیرند که در مقابل امتیاز تخفیفی که شما به آنها می دهید آنها نیز باید در تکمیل بانک اطلاعات مشتریان با شما مشارکت کنند. شک نکنید که تکمیل بانک اطلاعات مشتریان در ایام حراجهای فصلی میتواند سنگ بنای محکمی جهت راه اندازی برنامه وفاداری برای مشتریان وفادار شما باشد.

رقابت خیالی: آیا ارائه تخفیفهای بالا در ایامی که همه فروشگاهها و برندهای شهر به صورت تقلیدی و زنجیره ای در حال ارائه آن به مشتریان هستند، واقعاً سبب پیروزی شما در گردونه رقابت خواهد شد؟ آیا وقت آن نرسیده است که برندها و فروشگاههای شهر ما ابزارهای جدیدتری را جهت رقابت با سایرین برگزینند؟
با فرض لزوم ارائه تخفیف بالا و برگزاری حراج فوق العاده، چرا جامعه مخاطب را حرفه ای تر انتخاب نمی کنید؟ چرا به مشتریانی که در حراجهای قبلی هم جزو مشتریان شما بوده اند تخفیف بیشتری نسبت به مشتریانی که برای بار اول در حراج شما شرکت کرده اند، نمی دهید؟

اطلاع رسانی: برای اطلاع رسانی زمان و شرایط حراج فوق العاده، از چه ابزارهایی استفاده می کنید؟ آیا لیست ایمیلی از مشتریان سابق خود دارید؟ آیا به آنها ایمیل زده اید؟ آیا جهت سنجش اثربخشی کانالهای ارتباطی با مشتریان خود، تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که کوپنهای تخفیفی را از طریق ایمیل و ...، در اختیار مشتریان خود قرار دهید و سپس به جمع آوری و تحلیل اطلاعات میزان اثربخشی کانالهای مختلف ارتباطی با مشتریان خود بپردازید؟
حراجهای فوق العاده همچنان برگزار می شوند و در این میان جز هزینه ای که بابت ارائه تخفیف کورکورانه و بدون نتیجه بر دوش برندها و فروشگاهها می ماند، عایدی چشمگیری نصیب مدیران کسب و کارها نخواهد شد.

البته دیر یا زود مدیران باهوش متوجه این موضوع خواهند شد که وقت آن رسیده است با استفاده از روشهای نوآورانه و ابتکاری، علاوه بر خلق انگیزه بیشتر در مشتریان و جلب رضایت آنها، منافع چشمگیری را هم برای کسب و کار خود فراهم آورند.

پرداخت یار, درگاه پرداخت, پرداخت موبایلی, پرداخت اینترنتی, درگاه واسط, درگاه پرداخت اینترنتی